چند نکته در طراحی وب سایت

چند نکته در طراحی وب سایت

مقدمه

طراحی وب سایت یک حرفه کاملا شیرین و جذاب و در عین حال تخصصی و پیچیده می باشد .در نگاه اول یک صفحه از عناصر ساده ای مانند تصاویر ، متون ، رنگها ، انیمیشن های فلش و... به همراه تگ های HTML  تشکیل شده است که شاید طراحی یک صفحه را ساده نشان دهد . اما هیچ گاه به همین جا ختم نمی شود . برای طراحی یک وب سایت به تخصص هایی مانند برنامه نویسی زبانهای سمت سرور و کاربر ، بهینه سازی برای موترهای جستجو ، طراحی پایگاه داده ، طراحی و تحلیل سیستم ، گرافیک با گرایش طراحی وب ، تستهای امنیتی (هکر)،طراحی فرم های ورود اطلاعات و... نیاز می باشد . هرچه افراد به کار گزفته شده در زمینه های مذکور از دانش بالاتری برخوردار باشند ، محصول نهایی به استانداردهای جهانی نزدیکتر خواهد بود . در این مقاله ونیز قسمتهای بعدی قصد داریم طراحی وب را به اختصار مورد بررسی قرار دهیم .

هر وب سایت از بخشهای گوناگونی بهره می برد که برخی محسوس و برخی نا محسوس می باشند که هر دو در جذب مخاطب و القا تاثیر نسبی بر مخاطب دارای اهمیت خاصی می باشند . این بخشها را به تفصیل مورد بررسی قرار می دهیم .

 

رنگها در وب سایت

انسان از آغاز تولد به رنگها واکنشهای معنا داری نشان می دهد .از ساده ترین حالت مانند تاریکی و روشنایی محیط تا ابراز واکنش به رنگهایی چون آبی( نماد آسمان ، دریا ، آرامش ، امنیت و....) یا قرمز (نماد جنگ ، عشق ،  خون ، انرژی ، گرما و حرارت و ....) مشکی (نماد نیستی و فنا شدن ، مرگ ، عزا ) سبز (نماد  زندگی ، حرکت ، تولد ، گیاهان ) و بسیاری موارد دیگر .این واکنشها در انسان به  خاطره های او در گذشته از برخورد با هرگونه اشیاء همرنگ بر می گردد . پس همواره به یاد داشته باشید که در هر پروژه باید بر اساس اطلاعات دریافتی ، محتویات وب سایت را با پالت رنگ همخوان پیاده سازی نمائید .این موضوع امری بسیار حیاتی می باشد . زیرا در القا محتوا به مخاطب تاثیر بسزایی دارد .

 

منوها در وب سایت

به صورت کلی کاربران ابتدا برای جستجوی یک صفحه یا مطلب از منوی افقی بالای صفحه نخست استفاده می کنند . بنابراین سعی کنید تمام نامهایی که در منو استفاده می نمائید از نامهای رایج باشد تا کاربر دچار سردرگمی نگردد .سپس به ترتیب اهمیت آنهارا مرتب نمائید . سایر منوهای جانبی در وب سایت نیز باید به همین طریق ایجاد گردند . فراموش نکنید که قراردادن منوها در تگهای H1 تا H6  ،موتورهای جستجو را در شناسایی اهمیت آنها کمک می نماید .

 

فرمها در وب سایت

دریافت اطلاعات از کاربر یکی از مهمترین وظایف هر وب سایت می باشد . این وظیفه را در وب سایتها ، فرمها برعهده دارند . هرچه ساختار این فرمها کاملتر باشد ، کاربر کمتر دچار اشتباه در تکمیل اطلاعات میگردد . سعی کنید با استفاده از کدهای جاوااسکریپت ، صحت اطلاعات را در سمت کاربر کنترل نمائید تا در بازدید های بالا سرور دچار بار اضافه نگردد . اضافه کردن توضیح کوتاه برای هر فیلد ، سرعت تکمیل فرم توسط کاربر را افزایش دهد . در فرم هایی که در آن اطلاعات امنیتی درج و ارسال می گردد ، می توانید از اسکریپتهای کد گزاری MD5 استفاده نمائید تا از سرقت اطلاعات جلوگیری نمائید . همچنین برای فیلد کلمه عبور از آرگومان AUTOCOMPLETE="FALSE" استفاده نمائید تا در ورودهای بعدی توسط افراد ناشناس قابل استفاده نباشد .

 

پوسته گرافیکی وب سایت

مهمترین قسمت طراحی یک وب سایت ، طراحی یک پوسته زیبا و یکپارچه می باشد . یک پوسته از تصاویر  و کدهای CSS  ودر سیستم های محتوا با یک یا چند فایل الگو تشکیل می گردد .بیاد داشته باشید برای تصاویر کوچک از فرمت GIF و PNG استفاده نمائید . اما  برای هدر ، تگهای تبلیغاتی ، تصاویر محتوا ، و تصاویر پس زمینه بزرگ فرمت JPG بهترین گزینه می باشد .همواره کدهای CSS و Javascript را در فایلهای مجزا قرار دهید و در صفحه اصلی وب سایت فراخوانی کنید تادر اولین بازدید توسط کاربر ، درسیستم وی ذخیره گردد و نیاز به بارگزاری در هر بازدید نباشد . این مهم باعث کاهش ترافیک سرور خواهد شد .درصد بسیاری از حجم یک وب سایت را پوسته آن تشکیل می دهد .پس تاآنجا که می توانید از کدهای CSS خود بکاهید و حجم فایلهای JPG را  تا حجم کمتری داشته باشد .

 

پایان بخش اول

نویسنده : مهدی قشقایی20/11/1391


تصاویر این صفحه
برچسب ها
این پرونده را به اشتراک بگزارید :
Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon Email

یادداشت کاربران

درج یک یادداشت :

نام کاربر :
پست الکترونیکی :
وب :
یادداشت :
کد امنیتی :

افکار سنجی

مهمترین خصوصیت یک سایت چیست ؟!؟
امنیت بالا
ظاهری زیبا
رابط کاربری قوی
سرعت بالا و حجم کم
کنترل کامل سایت توسط مدیر
 

تبلیغات