PHP

PHP

پی‌اچ‌پی (به انگلیسی: PHP)‏ که مخفف Hypertext Preprocessor (پیش‌ پردازنده فرامتن)می باشد، یکی از پر طرفدارترین زبان‌های پردازه‌نویسی (اسکریپت‌نویسی) متن باز و رایگان است که بیشتر برای طراحی برنامه‌های سمت سرور در وب‌گاه‌های پویا (دینامیک) مورد استفاده قرار می‌گیرد. پی‌اچ‌پی در سال ۱۹۹۴ توسط رسموس لردورف (Rasmus Lerdorf) ایجاد شد و در طی زمان این زبان برنامه‌سازی، توسط سایر کارشناسان و برنامه‌نویسان تکمیل گردیده و به شکل کنونی آن درآمده‌است.
 
پی‌اچ‌پی از گونه زبان‌های پردازه‌نویسی تحت وب می باشد. ساختار این زبان بسیار شبیه زبان سی (C) و زبان برنامه‌نویسی پرل (پرل (زبان برنامه‌نویسی)) می‌باشد. شکل پذیری فوق العاده آن و نیز همگونی با اغلب بانک‌های اطلاعاتی از قبیل مای‌اس‌کیوال قدرت آن را افزایش داده‌است.
 
مشهورترین نرم‌افزارهای(بسته‌های) ایجاد شده با پی‌اچ‌پی عبارت‌اند از phpBB، SMF،wordpress,drupal,moodle, Mambo، Joomla، PHP-Nuke، MyBB و مدیاویکی (مدیاویکی) (که این وب‌گاه با آن طراحی شده). پی‌اچ‌پی می‌تواند جایگزینی برای زبان‌های ای‌اس‌پی‌دات‌نت و JSP و پرل (زبان برنامه‌نویسی) باشد. همچنین یکی از بهترین نمونه‌های برنامه‌نویسی PHP در سطح وسیع سایت فیس‌بوک[۲] است.
 
سادگی استفاده از پی‌اچ‌پی و شباهت آن به زبان سی و پرل (و از نسخه ۵ آن به جاوا) باعث شده که اغلب برنامه نویسان با تجربه در کوتاه‌ترین زمان ممکن برنامه‌های کامل و قدرتمندی را ایجاد کنند.
 
پی‌اچ‌پی تنها یک زبان پردازه‌نویسی نیست و با استفاده از PHP-GTK می‌توان برای طراحی برنامه‌های با ظاهر گرافیکی (GUI) و همچنین طراحی برنامه‌های خط فرمان شبیه پرل (PERL) یا پایتون (Python) از آن استفاده کرد.
 
پی‌اچ‌پی امکان استفاده از انواع مختلفی از پایگاه‌های داده را از جمله مای‌اس‌کیوال، اوراکل، IBM DB2، MsSQL Server،PostgreSQL و SQLite با دستورهایی ساده فراهم می‌سازد.
 
پی‌اچ‌پی روی بیشتر سیستم‌عامل‌های معروف از جمله لینوکس، یونیکس، ویندوز و Mac OSX و با اغلب کارگزارهای وب (Web Server) معروف، قابل اجراست.
 
پیشینه 
 
پی اچ پی در آغاز جایگاه شخصی داشت. در ابتدای سال ۱۹۹۴ عموما مانند زبان برنامه‌نویسی c به صورت باینری توسط برنامه‌نویسان دانمارکی/گرینلندی به نام رسموس لردورف نوشته شد. لردروف در اصل این ابزار را ایجاد کرد تا یک مجموعه کوچکی از پردازه (اسکریپت) را جایگزین کند. او سعی می‌کرد که صفحات شخصی را حفظ کند. این ابزار برای این استفاده می‌شد که وظایفی مانند نمایش دادن خلاصۀ تجربیات و حفظ کردن این‌که چقدر از این صفحه مورد استفاده قرار می‌گیرد را انجام دهد. او این دو را با مفسرش ترکیب کرد تا پی اچ پی /اف آی را ایجاد کند چون بیشتر کاربرد داشت. پی اچ پی/اف آی شامل پیاده‌سازی برای زبان برنامه نویسی c بود و می‌توانست با پایگاه داده ارتباط یابد. قابلیت ساخت ساده و پویا برای کاربردهای وب. لردروف پی اچ پی رو در ۱۹۹۵ رها کرد تا کد آن‌را بهبود ببخشد و اشکالات آن‌را برطرف کند. این واگذاری به نسخۀ دوم پی اچ پی منجر شد و هم اکنون استفاده می‌شود. پی اچ پی شامل شبیه‌سازی و دستکاری کردن متغیرها با توانایی جاسازی HTML بود. ترکیب آن مانند پِرل اما محدودتر ٬ساده‌تر و پایدارتر بود. زیو سوراسکی و اندی گاتمنز دو توسعه دهنده در فناوری IIT اسرائیل بودند که پارسر را در سال ۱۹۹۷ دوباره نوشتند و اساس پی اچ پی ۳ را تشکیل دادند با تغییر دادن مجدد نام زبان به پی اچ پی: پیش پردازنده مافوق متن. گروه توسعه یافته رسما پی اچ پی /اف آی ۲ را در نوامبر ۱۹۹۷ بعد از دو ماه تجربه و آزمایش منتشر کرد. پس از آن آزمایش عمومی پی اچ پی ۳ آغاز شد و زبان رسمی در ژوئن ۱۹۹۸ تشکیل شد.سوراسکی و گاتمنز گروهی را برای باز نویسی پی اچ پی تشکیل دادند و موتور زند (به انگلیسی: Zend Engine)‏ را در ۱۹۹۹ تولید کردند. آن‌ها همچنین تکنولوژی آن را در اسرائیل تأسیس کردند. در۲۲ ماه می۲۰۰۰ پی اچ پی ۴ که توسط موتور زند روی کار آمده بود منتشر شد. در۱۳ ژوئیه ۲۰۰۴ پی اچ پی ۵ که توسط ماشین Zend2 نیرو گرفته بود منتشر شد. پی اچ پی ۵ دارای ویژگی‌هایی مانند پشتیبانی از زبان شی‌ٴ گرا (برای پایگاه داده) و وسعت بسیار زیاد در کارایی‌اش شده بود. پی اچ پیی که اخیرا توسط گروه پی اچ پی منتشر شده نسخه ۴ آن است. در آگوست ۲۰۰۸ این نسخه به ۴٫۴٫۹ توسعه یافت. در سال ۲۰۰۸ بدنۀ نسخه استوا و ثابت پی اچ پی ۵ در دست توسعه بود. پی اچ پی ۶ نیز در کنار پی اچ پی ۵ در دست توسعه‌است. تغییرات عمده آن شامل از بین بردن متغیرهای رجیستری است. تا کنون پی اچ پی کاملاً از یونیکد یا رشته‌های چند بایتی حمایت نکرده است. یونیکد در پی اچ پی ۶ پشتیبانی خواهد شد. این نسخه در هر دو محیط ۳۲ و ۶۴ بیتی اجرا خواهد شد.
 
کاربرد 
 
پی اچ پی یک زبان اسکریپت‌نویسی برای وب است. پی اچ پی عمدتا بر روی سرور وب اجرا می‌شود. پی اچ پی عمدتا مانند یک فیلتر عمل می‌کند، کد برنامه را به عنوان ورودی می‌گیرد و صفحات وب را به عنوان خروجی (غالبا از نوع اچ تی ام ال) ایجاد می‌کند. همچنین می‌تواند برای اسکریپت کردن خط فرمان استفاده شود. پی اچ پی می‌تواند بر روی صفحات وب و سیستم‌های عامل و یا پایگاه‌های داده مستقر شود. همچنین می‌تواند به عنوان سیستم مدیریتی پایگاه داده استفاده شود. پی اچ پی رایگان بوده و گروه پی اچ پی منبع کاملی از کد آن را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. همچنین می‌توان از آن برای کاربردهای شخصی استفاده کرد. این زبان می‌تواند کد باینری را برای موتور زند تولید کند. از پی اچ پی عمدتا در طراحی وب استفاده می‌شود.
 
میزان بهینه سازی
 
همزمان با اسکریپت کردن زبانها٬ساختار الگو گونه برای نمایش ترتیب حوادث PHP به طور طبیعی به صورت کد مرجع خوانا برای تولید سرورهای وب نگه داری می‌شود. بنابر این ساختار الگوگونه برای PHP در زمان اجرا توسط ماشین PHP کامپایل خواهد شد. کامپایل کردن در زمان اجرا دفعات اجرای فایل آغاز گر را افزایش می‌دهد. چون یک مرحله اضافه به زمان اجرا می‌افزاید. ساختار الگوگونه PHP می‌تواند قبل از زمان اجرا توسط مترجم‌هایی درست شبیه زبانهای برنامه نویسی همچون C ترجمه شود.(زبان برنامه سازی PHP برنامه دار است تا جائیکه برای تمدید کردن آن استفاده شود.) کد می‌تواند کیفیت کد کامپایل شده را با کم کردن اندازه آن و ایجاد کردن تغییراتی که بتواند زمان اجرا را کاهش دهد و کارایی را بهبود ببخشد بالا ببرد و بهینه نماید. نوع کامپایلر PHP آنچنان است که اغلب فرصت برای بهینه سازی کد آن وجود دارد. به طور مثال می‌توان برای بهینه سازی کد بهینه ساز Zend را نام برد. شتابگر PHP می‌تواند سطح کارایی را با ذخیره کردن نوع کامپایل شده‌ای از ساختار PHP در حافظه تسهیم شده بالا ببرد تا از هزینه‌های تجزیه و کامپایل کد در زمان اجرا جلوگیری شود. ایمنی: میزان ناامنی نرم‌افزار نوشتاری PHP که توسط نرم‌افزارهای رایج دیگر در معرض آسیب پذیری است به این صورت می‌باشد: ۱۲ درصد در سال۲۰۰۳، ۲۰ در صد در سال ۲۰۰۴، ۲۸ در صد در سال ۲۰۰۵، ۴۳ در صد در سال ۲۰۰۶، ۳۶ در صد در سال۲۰۰۷، و ۳۳ در صد در بخشی از سال ۲۰۰۸، بیشتر از یک سوم آسیب پذیری نرم‌افزار PHP به تازگی صورت گرفته. اغلب آسیب‌ها با پیروی نکردن از قوانین برنامه نویسی ایجاد می‌شود و این آسیب‌ها مرتبط با نسخه قدیمی PHP است. یکی از مهمترین این نا امنی‌ها متغیرهای رجیستری هستند که از سال ۲۰۰۲در PHP نسخه ۴٫۲ بدون استفاده شده‌اند.
 
ترکیب 
 
یک برنامهٔ PHP می‌تواند قسمتی از یک برنامهٔ HTML باشد.PHP کد را بدون تعیین حدود کردن تجزیه می‌کند. هر چیزی خارج از این محدوده به طور مستقیم به خروجی فرستاده می‌شود و توسط PHP تعیین نمی‌شوند. حدود رایج و مشترک <? و php?> است که به ترتیب بسته کردن و باز کردن می‌باشد. علائم کوتاه می‌تواند برای شروع کد به کار روند: =?> یا ?> و علامتی که برای پایان کد به کار می‌رود:<? این علائم به طور رایج استفاده می‌شود. اما علائمی مانند <% و =% > یا %> کمتر مورد استفاده قرا می‌گیرند. به همین خاطر استفاده ازعلائم کوتاه و ASP کم شده‌است. هدف از این‌ها جدا کردن PHP و HTML می‌باشد. متغیر‌هایی که قبل از آن‌ها علامت $ به کار می‌رود لازم نیست مشخص شوند. بر خلاف نامها و توابع کلاس نام متغیرها به کوچک و بزرگ بودن حروف حساس است.PHP در حالت زبان form free با خط جدید و فاصله سرو کار دارد(به جز در رشته‌ها) و جمله‌ها با سمی کالن تمام می‌شوند.PHP دارای سه نوع روش برای توضیحات می‌باشد. از/* */ و // برای توضیحات استفاده می‌شود. همچنین از # برای توضیحات کوتاه استفاده می‌شود. PHP در واژگان مانند زبانهای سطح بالا همچون C است.if شرطی- حلقه‌های while و for و توابع بازگشتی شبیه به زبان C و ++C است.

 

برچسب ها

این پرونده را به اشتراک بگزارید :
Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon Email

افکار سنجی

مهمترین خصوصیت یک سایت چیست ؟!؟
امنیت بالا
ظاهری زیبا
رابط کاربری قوی
سرعت بالا و حجم کم
کنترل کامل سایت توسط مدیر
 

تبلیغات